Tomáš Martinovský
Tomáš Martinovský
motto: co se vleče, neuteče

Autem na Lysou Horu

úvodní stránka


Lysá Hora


Historie:

Lysá hora 1323 m je nejvyšší hora Beskyd a zároveň královna Všech slezských hor.Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry.

První písemná zmínka o Lysé hoře pochází z roku 1261, kdy je ve staré listině jmenována jako Lissa Huera. Význam hory začal zrůstat až s rozvojem turistiky, ke kterému zde docházelo koncem 19. století. Výstupy, či lašsky „výplazy“ na nejvyšší vrchol Beskyd se už v první republice proslavil český básník Petr Bezruč. Po Bezručovi je také pojmenován i nejstarší turistický výšlap v Evropě, tzv. Bezručův výplaz. Okolo Lysé hory je několik přírodních rezervací: Mazák a Mazácký grúnik, Malenovický kotel, Vodopády Satiny, Koryto řeky Ostravice, Ondrášovy díry a Zimný potok. Důvodem ochrany jsou smrčiny s příměsí jedlobukových porostů a oblasti svahových sesuvů. V tzv. Ondršových dírách se nachází pseudokrasové jeskyně.

Z Lysé hory se naskýtá neopakovatelný rozhled na hřebeny a údolý Beskyd, Jeseníků, Malou a Velkou Fatru, Vysoké a Nízké Tatry, Martincké hole. Na vrcholu Lysé hory je meteorologická stanice, televizní vysílač, horská služba a několik horských chat.

Lysá hora je křižovatkou turistických tras, na vrchol vede celá řada těžších i lehčích značených tras. Nejoblíbenějším nástupním místem je Ostravice odkud vedou čtyři trasy. Dalším výchozím místem jsou Malenovice, Frýdlant nad Ostravicí, Krásné nebo Visalaje.

Na samém vrcholu se nachází Ski Lysá hora kde jsou dvě sjezdovky a upravené běžecké tratě.

Autem na Lysou Horu

Pěšky se na Lysou horu nedostanu a tak jsem si řekl, že pojedem autem, ale není to nic jednoduchého, ale zase neřešitelného.

Již jedenáct let se dívám ze zahrádky u tchyně, kam jezdíme pravidelně na dovolenou, na Lysou horu. Až loni jsem dostal chuť se tam podívat. Babí zjistila, že ve středu a pátek tam jezdí nízkopodlažní autobus na rekreační lince z Raškovic. Výborně, tak pojedeme!

Záhy jsem však zjistil, že jízdenky se prodávají všem držitelům průkazu ZTP a ZTP/P, ale ne vozíčkářům. Jak je to možné, vždyť jde o nízkopodlažní autobus? Spojil jsem se tedy s vedoucím autobusové dopravy ve Frýdku-Místku, který mi sdělil, že rekreační linka je až do září vyprodaná a autobus není vybaven bezpečnostními pásy pro uchycení vozíku nebo kočárku. A tak jsem se rozhodl, že pojedeme autem.

Nasednout, nastartovat... OMYL! Nemáme jakési povolení. Usedl jsem k internetu a hledal a hledal, až jsem se dostal na beskydské stránky, kde byl odkaz „autem na Lysou horu“. Máme to v kapse, zajásal jsem v duchu.

Po kliknutí jsem se však dočetl, že povolení k výjezdu osobním vozem dává Ministerstvo životního prostředí a schvaluje ho vláda ČR. Je nutno obrátit se na níže uvedené telefonní číslo, které bylo beze jména.

Zavítal jsem na stránky zmíněného ministerstva a kontroloval všechna telefonní čísla s telefonním číslem, které jsem měl k dispozici. Byla to hodinářská práce, ale nakonec jsem paní doktorku Vopálkovou, která má povolení v kompetenci, našel a napsal jí moc hezký e-mail. Samozřejmě jsem jí sdělil i to, co mi odpověděl vedoucí dopravy ve Frýdku-Místku.

Dlouhou dobu se nic nedělo, až jsem jednoho dne zvedl telefon a na ono číslo zavolal, abych se ujistil, že můj e-mail tam dorazil, ačkoli jsem na něj zatím nedostal odpověď. Telefon zvedla paní sekretářka, která mi sdělila, že paní doktorka je mimo ministerstvo, ale do případu je zasvěcena. A přepojila mě k mému úžasu na jiného pracovníka, který mé povolení vyřizoval.

Byl jsem ubezpečen, že žádost bude vyřízena kladně. A tak se stalo, že jsem 30. září 2008 obdržel výjimku s jednorázovým vjezdem na Lysou horu podepsanou samotným premiérem Mirkem Topolánkem a 13. října 2008 mi skutečně přišla vjezdová karta ze Správy CHKO Beskydy ke vjezdu motorového vozidla mimo silnice a místní komunikace dle § 43 zákona č. 114/92 na základě usnesení vlády ČR. Nu, loni jsem to již nestihl, ale mám pěkný počinek do nové sezóny.