Tomáš Martinovský
Tomáš Martinovský
motto: co se vleče, neuteče

HÉVÍZ - HOTEL EUROPA FIT ****

úvodní stránka

HOTEL EURÓPA FIT ****
15. – 18. 9. 2011


Európa Fit je hotel léčebného a wellness charakteru. Leží v srdci města Hévíz, 400 m od termálního jezera. 236-pokojová exkluzivní klimatizovaná budova vyzařuje středozemní atmosféru s jedinečně širokou škálou služeb na vysoké úrovni. Ve wellness & spa centru hotelu Európa Fit čeká na hosty léčivý bazén s termální vodou, zážitková koupel, vnitřní a venkovní plavecký bazén, Acapulco-pool s vodní plochou o rozloze 270 m2 a saunový svět. Je ideálním místem pro dovolenou rodin s dětmi. 

Termální lázně Hevíz jsou jedním z největších a nejznámějších lázeňských středisek v Maďarsku. Leží v údolí vzdáleném 6 kilometrů od Keszthely v jihozápadním cípu Balatonu. Návštěvníci Hevízu jsou okouzleni jeho krásou, jedinečnou atmosférou a také přírodním divem - přírodním jezerem s termální vodou o rozloze 4,4 ha. 

Na své si přijdou i gurmáni. Čabajky, klobásky, salámy, papričky, sýry a dobré Tokajské.

V Hévízi se původně nacházel jeden velký vulkanický gejzír. Dnes je tady pětihektarové termální jezero, navštěvované už zhruba 200 let. Blahodárná radioaktivní uhličito-sirnatá voda vyvěrá z několika vřídel přibližně tři metry pod hladinou. Pramen poskytuje 86 milionů litrů vody denně, takže voda v jezeře se úplně vymění každých 48 hodin. Teplota jezera je 33-34°C v létě a 26-28°C v zimě. Koupající mohou využívat vody jezera po celý rok, buď venku nebo uvnitř. Zejména v zimně vytváří oblak jemné páry nad jezerem neobvyklý pohled - vysoké odpařování činí nejen koupání pod volným nebem příjemnější i v nejchladnějších zimních dnech, ale také příznivě ovlivňuje klima širšího okolí kolem jezera. Bahno ze dna jezera je tvořeno z 50% organickými materiály, bohatými na jód a estrogen. Jako koupelová kúra je voda vhodná pro léčení kloubových onemocnění, reumatických potíží, nemoci pohybového ústrojí a páteře a při gynekologických potížích. Jako pitná kúra pomáhá při léčení poruch zažívacího systému a poklesu dásní.

Začátkem roku 2011 padla doma myšlenka zajet si na podzim do lázní na prodloužený, relaxační  víkend. Naposledy jsme byli v Brandýse nad Orlicí. Na přelomu března a dubna v den hokejového zápasu kdy hrála naše HC Slavia Praha jsme před utkáním zašli do CK Fišer v Galerii Harfa, která sousedí 02 Arénou. Náš požadavek byl jednoznačný – bezbariérový hotel, který poskytuje relaxační služby, tentokrát v Maďarsku. Slečna v CK nám nabídla Hotel Europa Fit *** v termálním lázeňském městečku Hévíz. Do dvou dnů bylo potvrzeno z hotelu, že je bezbariérový a bylo rozhodnuto. Datum nástupu byl čtvrtek 15.9., odjezd neděle 18.9.2011.

Vyjeli jsme kolem 04:00 hodiny ranní. Do Bratislavy utekla cesta jako voda. V Maďarsku jsme se trošku loudali neboť jsme nejeli po dálnici, ale přes malebné vesničky. Čím více jsme se blížili k jihu byly vesničky bohatší na výzdobě. Těsně před 11:00 hodinou jsme přijeli do Hévízu. Lázeňské městečko Hévíz je překrásné stejně tak hotel Europa Fit ***. Hotel nabízí masáže a k využití je vnitřní termální bazén s vířivkou a dvěmi venkovními bazény. O restauračním využití ani nehovořím, neboť to byl gastronomický orgazmus. Navštívili jsme bankomat, abychom si užili krásné čtyři dny. Procedůry v hotelu se daly platit kreditní kartou. 10.000 ft je řádově okolo našich 1.000,-- korun. Pěší zónu v blízkosti našeho hotelu jsme prošli několikrát.  Malébné obchůdky z  všestranným zbožím. Navštívili jsme nádherný lokální trh a samozřejmě ochutnali i maďrské speciality, klobásky, sýry a pivo Soproni.

 

V neděli v den odjezdu jsme jeli obráceně podél jezera Balatón. Byla to nádherná podívaná. Jezero je opravdu mohutné a krajina s malibnými domečky a vinicemi úžasná.

Lázeňské městečko Hévíz a hotelem Europa fit **** Vám Všem vřele doporučuji.