Tomáš Martinovský
Tomáš Martinovský
motto: co se vleče, neuteče

ITÁLIE

úvodní stránka

Základní údaje

Itálie na mapě

Itálie je středomořský stát v jižní Evropě, jehož větší část leží na Apeninském poloostrově. Velkým obloukem Alp hraničí od severozápadu k severovýchodu s Francií, Švýcarskem, Rakouskem a Slovinskem. Má velmi dlouhé pobřeží, které na západě začíná Janovským zálivem Ligurského moře. To je průlivem mezi pevninou, ostrovem Elbou a francouzskou Korsikou spojeno s rozsáhlým Tyrhénským mořem omývajícím na jihu Sicílii a na západě Sardinii.

Sever Italské boty tvoří velehorské pásmo Alp umožňující zimní radovánky či turistiku. Dlouhé členité pobřeží zase nabízí nádherné pláže, písčité i oblázkové, rozlehlé i útulné. Specifika doplňují italské ostrovy, Sicílie a Sardinie, kde místní obyvatelstvo Sardů zajistilo odlišný vývoj a exotiku. Nezapomeňme též na sopky Etnu a Vesuv, projevy vulkanické činnosti, lákající k výstupu a pohledu do nitra kráteru.

Základní informace

Ofciální název:

Italská republika (Repubblica Italiana)

Hlavní město:

Řím (Roma) – 2,8 milionu

Statní zřízení:

pluralitní republika s dvoukomorovým parlamentem

Prezident:

Giorgio Napolitano (od 15. 5. 2006)

Předseda vlády:

Romano Prodi (od 17. 5. 2006)

Hymna:

Fratelli d'Italia

Vznik:

17.3.1861 – sjednocení Itálie

Administrativní členění:

20 regionů, z nichž 5 má autonomní status, dále se dělí na 109 provincií

Rozloha:

301 203 km² (71. na světě)

Počet obyvatel:

57 715 625 (23. na světě)

Hustota zalidnění:

194 / km² (55. na světě)

Náboženství:

97% katolické, 1,5% valdenská evangelická církev, 1,5% ostatní

Úřední jazyk:

italština

Národnostní menšiny:

Sardové, Friulové, Latinové, Němci, Francouzi, Albánci, Slovinci

Nejvyšší bod:

Mont Blanc (Monte Bianco) de Courmayeur (4748 m n. m.)

Měna:

euro (EUR)

Telefonní předvolba:

+39

Časové pásmo:

UTC +1 (stejný čas jako v ČR)Důležité informace do Itálie

Zde vám předkládám několik užitečných informací na cestu, nebo před ní. Telefony, Víza, Italské velvyslanectví v ČR, České velvysklanectví v Itálii, Informační centra, Otevírací doby, Bezpečnost a lékařská péče

Telefony

Důležitá telefonní čísla:

112

policie, carabinieri

113

první pomoc, pronto soccorso

115

požárníci

116

odtahová služba (nonstop)

12

informace o telefonních číslech

176

informace o mezinárodních telefonních číslech

1790

hovor na účet volaného (Italcable)

 

Telefonní předvolby:

Bari 080

 

Benátky 041

 

Bologna 051

 

Florencie 055

 

Janov 010

 

Milán 02

 

Neapol 081

 

Palermo 091

 

Řím 06

 

Turín 011

Víza

Turistické vízum není nutné, platí bezvízová dohoda na 90 dnů. Aby bylo možné prokázat délku našeho pobytu, doporučuji zažádat o vstupní razítko. Při pozemní dopravě je třeba žádat vstupní razítko při překračování vnějších hranic schengenského prostoru.

Italské velvyslanectví v ČR

Nerudova 20, Praha 1 – Malá Strana
Tel: 23308 0111
ambpraga.esteri.it/ambasciata_praga

e-mail: ambasciata.praga@esteri.it

Orari: dalle 8.30 alle 17.00 (lun/ven)
Orari di apertura al pubblico: dalle 9 alle 12
(lun/mer/gio/ven)


Avviso ai visitatori in Repubblica Ceca 
Si avvisano i connazionali che si recano nella Repubblica Ceca e soprattutto nella citta' di Praga, di prestare attenzione all'atto dell'operazione di acquisto della valuta locale.E' infatti usanza pressoche' generale, da parte degli Uffici Cambio disseminati nei luoghi di maggiore flusso turistico, esporre cartelli che reclamizzano cambi all'apparenza molto favorevoli ma che si rivelano poi ingannevoli in quanto il cambio indicato per attirare i clienti si riferisce al prezzo applicato alla vendita di valuta straniera e non, come usualmente e' di interesse ai turisti in visita, alla vendita di valuta locale. Si consiglia pertanto di svolgere le operazioni per il cambio di valuta nelle banche istituzionali.  

Avviso importante 
Si avvisa che i titoli di viaggio per minori normalmente rilasciati dai Comuni e vidimati dalle Questure non sono riconosciuti come validi per l'ingresso in Repubblica Ceca se non inseriti in un passaporto collettivo. I minori di anni 15, che in Italia non possono essere titolari di carta d'identità, dovranno pertanto essere necessariamente inseriti nel passaporto dei genitori, pena l'impossibilità di ingresso in Repubblica Ceca.

České velvyslanectví v Itálii

Ambasciata della Repubblica Ceca
Via dei Gracchi
322 00192 Roma, Italia
Tel: +39 06 3244459 – 63, Fax: +39 06 3244466 E-mail: rome@embas­sy.mzv.cz

Informační centra

Pro studenty – informační centrum pro studenty najdeme na adrese –Centro Turistico Studentesco, Via Genova, Roma.

Pro studenty samozřejmě platí, že po předložení studentského průkazu ISIC, budete mít levnější vstupy do muzeí, pokud si zakoupíte vlakovou jízdenku u společnosti Transalpino, bude rovněž levnější, apod. Tato společnost má svou pobočku např. na vlakovém nádraží Termini v Římě.

V Itálii jsou prakticky v každém městečku turistické informační kanceláře – Centro Turistico. Domluvíme se zde anglicky, německy, italsky. Dozvíme se základní informace o dané lokalitě a praktické informace. Mají otevřeno až do večerních hodin. Většinou ale zavírají přes poledne, od 13.00 do 16.00, stejně jako banky a obchody.

Než odjedete do Itálie, může Vám nezbytné informace poskytnout Velvyslanectví Italské republiky, Nerudova 20, 118 00  Praha 1, Tel: +420 233080111.                

Otevírací doby

V Itálii jsou zpravidla supermarkety otevřeny od 7.00 ráno do 20.00 večer., výjimečně do 21.00. ostatní obchody otevírají mezi 8.00–10.00 ráno a zavírají později večer, podle zákazníků. V turistických centrech jsou otevřeny často až do půlnoci.

Banky jsou otevřeny jen ve všední dny, pobočky s bankomaty najdete v každém menším městečku. Ale banky i obchody mají v létě přes poledne zavřeno. Většinou mezi 13.00 až 16.00.

Bezpečnost a lékařská péče

V Itálii je poměrně bezpečno. V každém městečku jsou kasárna, ve kterých slouží příslušníci jedné ze složek italské policie – Carabinieri. Je to vojenská policie, mají na starosti krádeže i kapsářství, také hlídají přestupky v dopravě. Mají červené lampasy na modrých kalhotách. Na jejich motorizované hlídky narazíte poměrně často. Přesto si dávejte na své osobní věci pozor, jak v hotelu, kempu, či na ulici. Kapsáři jsou i v Itálii. Často jezdí na motorkách mezi lidmi, mají tak větší šanci ujet.

Před odjezdem je nutné ve vlastním uzavřít cestovní pojištění. Pokud budeme naléhavě potřebovat lékařskou péči, vyhledáme stanici první pomoci – pronto soccorso, lékař v malém městečku má ordinaci označenou medico, zubař dentista.

Počítejme s tím, že za ošetření budeme platit a až doma nám jej proplatí pojišťovna.

Vlastním automobilem do Itálie

Chceme-li jet do Itálie vlastním automobilem nebo si jej v Itálii půjčit na výlety na vlastní pěst, stačí nám náš český řidičský průkaz, ten mezinárodní není v Itálii vyžadován (v rámci Evropy byste jej potřebovali pouze v Albánii, Řecku a Turecku).

Samozřejmě nezapomeňme technický průkaz od vozu a zelenou kartu.

V Itálii se setkáme se skvělou silniční sítí. Můžeme využít širokých autostrád, které Itálii protínají od severu až úplně na jih, a tak zvládneme cestu o mnoho hodin rychleji. O dálniční známku se bát nemusíme, v Itálii se na dálnicích platí formou mýtného vždy za úsek, který jsme právě projeli. Některé části jsou zcela zdarma, platí to zvláště o jihu země, v Kalábrii, kde se s vybíráním mýtného například vůbec nesetkáme.

Přibližně mmohu říci, že 100 km jízdy po autostradě stojí 5 €. Neplacené úseky najdeme tedy v Kampánii a Kalábrii, v celém úseku od Salerna po Reggio di Calabria.

Více o italských dálnicích a výši poplatků si můžeme zjistit na italských stránkách.

Pokud se placení mýtného na dálnicích chceme vyhnout, doporučuji jezdit po okresních cestách, které sice nikdy nevedou přímo, dostaneme se jimi ale do různých zákoutí a Itálii si tak více užijeme.

Vlastní auto je nejlepším dopravním prostředkem pro poznávací cesty, kdy si sami vytvoříme trasu, doporučuji využít internetové plánovače tras, kde se nám zobrazují kilometrové vzdálenosti a na některých i dálniční poplatky (http://www.vi­amichelin.com). Už za týden tak můžeme z Itálie vytěžit maximum. Objevovat neobjevené pláže, vidět život místních a hlavně zastatvovat tam, kde se nám opravdu zalíbí.

Silniční pravidla

Maximální rychlosti

Autostrada (dálnice)

130 km/h

s karavanem či přívěsem

100 km/h

silnice pro motorová vozidla

110 km/h

 

90 km/h

silnice druhé třídy

90 km/h

 

80 km/h

v obci

50 km/h

 

50 km/h

Policie toleruje 0,8 promile alkoholu v krvi. Je potřeba používat bezpečnostní pásy na všech sedadlech, každý automobil musí mít výstražný trojúhelník. Je povinné rozsvítit světla při průjezdu tunelem. Je zakázáno používat mobilní telefon za jízdy, pokud řidič nemá hands free sadu. V oblasti Val d´Aosta se v zimě musí používat sněhové řetězy.

Itálie

Všechny cesty vedou do Itálie

Která jiná země nabízí zasněžené vrcholky hor, krásné rozlehlé pláže a tak bohatou historii?

Plánujeme-li dovolenou, při které si můžeme dopřát odpočinek, ale zároveň se nikdy nebudeme nudit, pak právě Itálie je zemí pro nás. Pro milovníky zimních sportů, lenošení na pláži, procházek napříč historii či přinejmenším výborné domácí kuchyně a vína, je Itálie tím pravým.

Italská „rodinná“ atmosféra

Jet do Itálie znamená pro Středoevropana dostat se poměrně v krátkém časovém úseku do jiného časoprostoru. Středoevropan, který je spíše navyklý neprojevovat se v kontaktu s jinými příliš emotivně, je najednou vystaven skutečnosti, že život se v Itálii žije v souladu s vnitřním prožíváním, a to pořád, všude a bez ohledu na následky. Možná proto mají v Itálii stále ještě tak velký význam širší rodiny, jejich soudržnost. Všichni o sobě vědí všechno, pomáhají si, rodinné vztahy se řeší v rámci celé rodiny, nic se neskrývá. Děti tam nejsou tolik trestány, mohou si dovolit cokoliv, často máte pocit, že jsou drzé. Oproti našim dětem si dovolují to, co my bychom již dávno potrestali. Je pravda, že prakticky pořád je slyšet dětský pláč a křik větších dětí, kterým se dovoluje chovat se hlučně, energii vybít a nepotlačovat.

Vše pro turistu

Je pravdou, že Italové se zejména tam, kde je turistický ruch jediným zdrojem jejich obživy, tedy v hotelích, restauracích a přímořských oblastech, trochu přizpůsobili mentalitě turistů. Emocionalita jde trochu stranou, protože i oni se řídí heslem „Náš zákazník, náš pán“. Tak se nenechme odradit. Přizpůsobí se nám, a pokud si chceme povídat a být sdílní, rádi nás přijmou. V opačném případě nás ponechají našemu klidu.