Tomáš Martinovský
Tomáš Martinovský
motto: co se vleče, neuteče

JANSKÉ LÁZNĚ 2013

V Janských lázních je  poskytována lázeňská péče dle Vyhlášky o stanovení Indikačního seznamu pro lázeňskou léčebně rehabilitační péči o dospělé, děti a dorost, kterou upravuje předpis č. 267/2012 Sb.

http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-267

To znamená, že se do lázní pojede podle indikace na

  ·       Lázně komplexní 21 dnů

  ·        Nebo příspěvkové, jenž pobyt může být 14 nebo 21 dnů (pacient si hradí ubytování a stravu a cena v lednovém pobytu 2013 byla včetně čipové karty 11.735,--) prodloužení pobytu o týden od pondělí do soboty vyšlo na 5.675,--.

Říkal jsem si pokavaď to nezkusím tak nebudu vědět na čem jsem. Vyřídil jsem si veškeré lékařské prohlídky a odeslal lázeňský návrh na pojišťovnu. Do týdne přišla z pojišťovny odpověď „lázeňský pobyt příspěvkový“. Doma proběhla porada, nemohu si dovolit ze zdravotních důvodů lázně vynechat. Začala e-mailová korespondence s přijímací kanceláří v lázní. Bylo rozhodnuto, cenu jsem respektoval a ještě jsem si pobyt o týden prodloužil. Čtyři týdny byly opravdu akorát.

Lázně provozují pouze Terru, Lázeňský dům a Janský Dvůr. Čechie, Réva, Slovan, Evrope a Bellevue jsou uzavřeny. V Bellevue není v provozu ani restaurace. Evropa byla otevřena pouze pro pacienty prvního turnusu, protože jich bylo tolik, že se lázním vyplatilo objekt otevřít. Do "Cetrumu" pacienti na jídlo nechodí. Zaměstnancům v Lázeňáku se vaří na Vesně a se jídlo se jim vozí do Centrumu. V Centrumu se vaří pouze pro pacienty na Teře, Lázeňáku a Janském Dvoře.

Prvnímu turnusu byl lázeňský pobyt prodloužen o týden. Ale né všem  - podle toho jak rozhodl revizní lékař v Trutnově. Pak přišla informace – „Prodlužování lázeňského pobytu se ruší“. Lázeňský pobyt se prodlužuje pouze čerstvým poúrazovým a pooperačním stavům.

První noc jsem byl na pokoji sám, ale hned druhý den jsem dostal spolubydlícího. Jen jsem se modlil aby to nebylo takové hovado jako v loni.

Pan Milan byl naprosto v pohodě. Byly to lázně klidu a odpočinku. Moc jsem si to užíval.

  Milan v jídelně na Lázeňáku

Eda (CMP) pokořitel Hofmanovy boudy

U nás v ledničce

U nás v ledničce po druhé

Na podzim 2012 byla dependance „Brigády“ zbourána a zatím se zde nic neděje. Někdo říká, že zde bude parkoviště jiný zase nový dům. Po rekonstrukci nebo možná zbourání volá i „Domov“ do kterého se podle mého několik let neinvestovalo.

První týden jsem chodil do jídelny na Janský Dvůr, protože pokoje na Lázeňáku od inspekčáku k jídelně se rekonstruovaly. Chtěl jsem zůstat v jídelně na J.D., ale podle dietní sestry to nešlo z organizačních důvodů. Ono je něco špatného pro něco dobrého. V jídelně na Lázeňáku jsem se měl dobře. 
Jídlo bylo více méně stejné jako v loni. Letos byl dokonce dvakrát králíček. Vyfotil jsem si jen některá jídla a pak samozřejmě jídelní lístek, kdy jsem byl samoplátce. A jednu gramatickou perličku. Co se týkalo procedur, byly zachovány jako loni - vše bez problémů.

- maso tří barev -, chuťově dobré, jen rýže trochu tvrdá

- kuřecí řízek – vynikající, byl dokonce meruňkový kompot

- fazolky na smetaně – chuťově dobré, maso měkoučké

- hovězí na houbách - výborné

- snídaně -, ale pro samoplátce…

- snídaně – byly opravdu bohaté, ale to nebylo vše, ještě jsem měl páreček, nebo míchaná vajíčka – to jsem si žral…

- čočková polévka -, polévky byly stejné, ale tato je absolutně bez chuti čočky, ikdyž je čočková…

- kapustové karbanátky s bramborovou kaší -, bylo to moc dobré, kaše byla z brambor, dobře ochucená solí, jen ta hrudka másla mě večer pohnala…o karbanátky jsem se rozdělil, nešlo je všechny sníst…

-         ovocný talíř -, byl ke karbanátkům

-         kuřecí stehýnko, řepa a červené víno – to byla večeře  samoplátce…stehýnka mohli být dvě když to bylo pre chorého…

-         buchtičky se šodó -, jen to šodó bylo nějak řidké, škoda, stačilo na to udělat hustý pudink..


-         - svíčková – nemůžu říct vynikající, byla jen dobrá…

-         Porce paštiky s houskou a 2% aktivním samosérem – lečo nejím a plesnivý květák – brokolici nemusím, ale rozhodně tato večeře finančně neodpovídá …

-         Vepřové žebírko v šouletu – fantastická záležitost…

-         Kuřecí špíz s hranolkami – to byla TOP večeře

 

-         Franta „Pitralon“ Chroust – jen si dej chlapče, ananasový pohár se šlehačkou opravdu nemusím…

-         Franta mě občas šokoval, když si na můj vkus hodně opepřil rajskou omáčku s hovězím masem a těstovinami…

-         I Franta se utnul… tento salát není výhra v lázeňské gastronomii…

-         Rajská omáčka s hovězím masem a těstovinami -, omáčka byla podezřele cítit jako by po medu, Franta to přikryl pepřem…

-         Jitrnička, zelíčko a brambůrek – zbyly jen ty dvě špejle…

Nejsem Polák, jsem Pražák jako poleno, odkojený šunkou a Botičem…