Tomáš Martinovský
Tomáš Martinovský
motto: co se vleče, neuteče

Pivní slavnosti v Nošovicích


Radegast je slovanský bůh slunce. Centrem jeho uctívání byla Retra na území Polabských Slovanů, kde se nacházela velká svatyně s jeho sochou ze zlata. Jeho atributem byla dvojsečná sekera. Tato socha, kterou vytvořil sochař Albín Polášek v roce 1931, se nachází na hoře Radhošť v Beskydech.Radegastův den – pivní festival 11. září 2010

Všichni příznivci piva Radegast si dávají tradičně dostaveníčko v září v Nošovicích. Oslava je svým rozsahem jednou z největších akcí v Moravskoslezském kraji a každoročně láká přes 20 tis. návštěvníků. Program probíhá na několik scénách, z nichž jedna je tvořena kompletním Radegast adrenalin parkem se všemi atrakcemi.

Radegast Den – to není pouze našlapaný celodenní program a zábava, ale i kvalitní pivo. Stejně jako každý rok se můžete těšit na speciální kvasnicový ležák Radhost (připraveno je ho 170 hl) uvařený pouze a jen u příležitosti nošovického svátku. Kromě něj bude připraven i Radegast Premium, Originál a Birell. Pivo poteče z 58 výčepních kohoutů. Připraveny jsou i prohlídky pivovaru Radegast.

Do Nošovic vás dopraví autobusy i historický vlak. Vstup je tradičně zdarma.

Pivovar Radegast letos slaví 40 let od uvaření první várky piva a k tomuto výročí nadělí Moravskoslezskému kraji další zajímavost, která zvýší jeho turistickou atraktivitu. Nové návštěvnické centrum bude slavnostně otevřeno 11. září v rámci „Radegast dne“. V pivovaru, kde se vaří nejoblíbenější pivo na Moravě, dosud návštěvnické centrum chybělo. Všechny jeho prostory budou bezbariérové.

Radegast je moderní pivovar, který klade důraz na tradici českého pivovarnictví a je maximálně ohleduplný k životnímu prostředí a přírodě. Proto jsem velmi rád, že v pivovaru Radegast vznikne nové návštěvnické centrum, které bude takový přístup prezentovat široké veřejnosti,“ přiblížil hlavní myšlenku otevření centra manažer pivovaru Radegast Ivo Kaňák.

V návštěvnickém centru Radegast bude několik expozic umožňující poznat lépe např. historii pivovaru a také kino pro 50 osob. V prostorech centra najdou návštěvníci i obchod se širokým sortimentem Radegastu.

Radegast je jedním z mála pivovarů, ve kterém se návštěvníci dostanou při exkurzi přímo do provozu. Po otevření nového návštěvnického centra připravíme lidem další nevšední zážitek," dodal Ivo Kaňák.

Momentálně probíhají interiérové stavební práce. Velkolepé slavnostní otevření návštěvnického centra bude součástí „Radegast dne“ v sobotu 11. září.

V roce 2009 navštívilo pivovar Radegast rekordní počet lidí. Jen v první polovině minulého roku jich přišlo 7,5 tis., což je meziroční nárůst o 12 %.