Tomáš Martinovský
Tomáš Martinovský
motto: co se vleče, neuteče

RAKOUSKO

úvodní stránka
     Musím se přiznat, že mě nikdy nenapadlo jet do Rakouska na dovolenou. Podívat se do Vídně, Salzburgu na jeden den, to samozřejmě ano, ale jet do Rakouska např. na týden. A vidíte, kdybychom s Kamčou -manželkou nejezdili do Itálie nikdy bychom nepřišli na překrásná místa v našich oblíbených Korutanech - Klagenfurt, Velden, Vilach. V těchto městech jsme využili noclech jako "tranzitní ubytování", ale můžete sem přijet i na čtrnáct dní. Foto přiloženo. Úvodem několik důležitých informací o Rakousku a pak se můžeme vydat na cestu. Podíváme se do Vídně, Salzburgu, řeknem si kde se můžeme v Rakousku napapat.

Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví České republiky ve Vídni

Penzingstraße 11 – 13, 1140 Wien
Tel: + 431 899 581 11
Fax: + 431 894 12 00
E-mail: vieinna@em­bassy.mzv.cz

Rakouské velvyslanectví v Praze

Viktora Huga 10, 151 55 Praha 5
Tel: + 420 257 090 511
Fax: + 420 257 316 045
E-mail: prag-ob@bmeia­.gv.at

Rakouský institut

Jungmannovo náměstí 18, 110 00 Praha 1
Tel: + 420 221 181 777
Fax: + 420 224 23 26 49
E-mail: prag-kf@bmeia­.gv.at

Rakouská národní turistická centrála

P. O. BOX 738, 111 21 Praha 1
Tel: + 420 222 211 282
Fax: + 420 222 210 256
E-mail: info@rakou­sko.com

 

Důležitá telefonní čísla:

Hasiči………………………………­……………………………………….122
Policie………………………………­…………………………..………133
První pomoc………………………­….……………………………...144
Autoklub ÖAMTC – poruchová služba pro motoristy…………..120
Autoklub ARBÖ – poruchová služba pro motoristy…………123

Měna

V Rakousku platí Euro. Zde vám nabízím pár informací o rakouských bankách a platebních kartách

Platební karty

Jsou akceptovány bez problémů ve většině hotelů, restaurací, obchodů, na čerpacích stanicích i v muzeích. Z platebních karet můžeme také vybírat v případě potřeby hotovost v bankomatech.

Banky a směnárny

Většina bank má otevřeno v pondělí až středu a v pátek mezi 8.00 – 12.30 a 13.30 – 15.00h, ve čtvrtek mezi 8.00 – 12.30 a 13.30 – 17.30h. Směnárny mají běžně otevřeno do 17h.

TIP: V bankovních směnárnách nám vymění peníze za oficiální kurz. Ve směnárnách na nádražích a letištích je k tomuto kurzu ještě účtován manipulační poplatek.

Praktické informace do Rakouska

Než vyrazíme na dovolenou do Rakouska, je třeba si pár věcí uvědomit. Zde Vám předkládám základní praktické informace, které určitě upotřebíte.

Otevírací doba

Otevírací dobu rakouských obchodů striktně upravuje zákon. Otevřeno může být v pondělí až pátek od 6.00 do 19.30, v sobotu do 17h a v neděli a ve státní svátky je zavřeno. Skutečná provozní doba obchodů se v rámci těchto mezí liší.

Nejobvyklejší bývá od 9h do 18h (obchody s potravinami od 8h) a v sobotu od 8h do 12h. Obchody zpravidla přes poledne zavírají až na dvě hodiny, s výjimkou velkých měst a turistických oblastí. Tam se může ve všední dny pracovat až do 21h, v sobotu do 18h. Obchody na nádražích a letištích mohou mít otevřeno až do 23h.

TIP: Cigarety a další tabákové výrobky kupujme raději v trafikách (Tabak – Trafik) za záklaní ceny. Hotely, restaurace, kavárny i na benzinových pumpách si účtují přirážku.

Pošta

Poštovní úřady mají otevřeno různě. Běžná otevírací doba je 8.00 – 12.00 a 14.00 – 18.00h od pondělí do pátku, v sobotu 8.00 – 11.00h. Hlavní pošty ve velkých městech částečně fungují i v noci (některé dokonce 24hod.) a o víkendech a svátcích. Známky je možné zakoupit na poště, ale i v prodejnách tabáku (Tabak – Trafik). Poštovní schránky jsou natřeny žlutě, popřípadě oranžově.

Internet a telefon

Internetové kavárny najdeme ve většině měst, internet bývá k dispozici i v turistických návštěvních centrech a na některých poštách. Ceny se pohybují kolem 5eur/hod. Telefonní automaty jsou v zásadě vhodné pro volání po tuzemsku i do zahraničí. Pozor, některé telefonní budky fungují v Rakousku pouze na telefonní karty.

TIP: Telefonování přímo z hotelu je většinou mnohonásobně dražší, než použití venkovního telefonu, který většinou naleznete venku na poštách.

Spropitné

Jstme-li spokojeni, je zvykem v restauracích a barech zaokrouhlit účet nahoru o 5%. Platí se obsluhujícímu rovnou, nenechávejte peníze na stole. Taxikáři očekávají 10% spropitné. Ceny jsou pevné, takže o zboží či službě se běžně nesmlouvá.

Lékařská péče

Lékařské ordinace a lékárny najdeme ve všech městech a obcích. Horské oblasti mají potom každá svoji vlastní horskou záchrannou službu. Pohotovostní služby lékařů ve městech Vám poskytne místní policejní stanice. Lékárny mají střídavě službu v noci a v neděli. Na zavřených lékárnách je uvedená nejbližší otevřená lékárna.

TIP: Než se vydáme na cestu do Rakouska, sjednejme si raději Cestovní úrazové pojištění. Nejlepším způsobem je kontaktovat svoji zdravotní pojišťovnu, která nám pojištění do zahraničí zprostředkuje. Vyhneme se tak komplikacím s peněžním vypořádáním po úraze, nemluvě o vysokých částkách za ošetření. Nosme u sebe stále průkazku s telefonním číslem asistenční služby, kde v případě potřeby, vyřídí veškeré formality, na které během ošetřování případného úrazu, nemáme ani pomyšlení.

Autem

V Rakousku se jezdí vpravo. Pravidla silničního provozu a dopravní značky v zásadě odpovídají pravidlům v naší zemi. Jelikož velká část silnic v Rakousku vede přes horské úseky, je nutné mít v zimních podmínkách patřičné zimní vybavení. Zvláště pokud sněží je bezpodmínečně nutné používat zimní pneumatiky, ve zvláštních případech je nutno nasadit sněhové řetězy. Rakouské automobilové kluby zřídily k tomuto účelu na území Rakouska přes 100 půjčoven sněhových řetězů. Horské silnice jsou takřka bez výjimky na okrajích zabezpečeny. Za horské silnice a využívání horských tunelů se platí mnohdy vysoké poplatky.

Výstražná vesta: Stejně tak jako u nás i v Rakousku musíme v případě poruchy nebo nehody mít při každém vstupu na vozovku výstražnou vestu. Vesta tedy musí být součástí vybavení vozu.

Rozsvícení světel: Od 1. ledna 2008 platí v Rakousku novela zákona o silničním provozu, takže řidiči nemusí ve dne celoročně svítit.

Připoutání: Během jízdy v autě je povinné používání bezpečnostních pásů.

Alkohol v krvi: Hranice alkoholu v krvi je 0,5 promile. Dobře si pití alkoholu před jízdou rozmysleme, překročíme-li tuto hranici, můžeme být pokutování v rozmezí 581,– až 3 633,– eur a navíc nám mohou odebrat řidičský průkaz.

Omezení rychlosti: Není-li dopravními značkami stanoveno jinak, platí pro osobní automobily rychlost na silnicích 100 km/hod, na dálnicích 130 km/hod, v obci 50 km/hod.
POZOR: Tato informace zůstává našim řidičům jaksi skrytá, jelikož velmi často dodržují na rakouských silnicích rychlost na jakou jsou zvyklí z naší země a značně tak brzdí místní provoz.
Vezeme-li s sebou přívěs třeba s motorovým člunem, či jiným nákladem do 750kg, máme povolenu rychlost na silnicích 80 km/hod a na dálnicích 100 km/hod.

Pro cestu autem do Rakouska přicházejí v úvahu čtyři základní trasy. Nejvýchodnější cestou je jízda po dálnici D1 (Praha – Brno). Z čehož turisté z Čech pravděpodobně sjedou z dálnice u Jihlavy a vydají se směrem na Vídeň přes Znojmo a cestující z Moravy pojedou přes Brno na přechod v Mikulově. První varianta je pro české turisty sice o 30 km kratší (Praha – Vídeň, 311 km), ale časově náročnější vzhledem k horším silnicím.

Pojedeme-li do Horního Rakouska nebo více na západ do Salzburska, nejdůležitějsí pro nás bude mezinárodní silnice E55 (Praha – České Budějovice – Linec – Salzburg). A konečně ti, kteří míří z Čech do Tyrolska a Vorarlberska, mohou pokračovat ze Salzburgu nebo se vydat trasou přes Německo: z Prahy po dálnici D5 na Plzeň a Rozvadov a dále pak Regensburg, Mnichov a Innsbruck.

Nezapomeňme: Využijeme-li v Rakousku místní dálnice, připravme si 7,60 eura na desetidenní dálniční známku.

Autobusem

Autobusová síť je v Rakousku kompaktní a hustá. Žluté nebo oranžovočervené autobusy provozuje pošta nebo rakouské dráhy. Autobusy jezdí i v hůře přístupných oblastech. Jsou čisté, dobře fungují a jezdí načas. Jízdenky se kupují u řidiče. Ceny jsou srovnatelné s cenami vlaků.

Městkou dopravou

Autobusy, tramvaje a metro fungují dobře a spolehlivě. Většina měst má integrovaný systém a nabízí za výhodnou cenu denní nebo 24 hodinové jízdenky, které se kupují buď v automatech nebo v tabáku.

Vlakem

Vlaky jezdí často a spolehlivě. Síť (5800 km) pokrývá celou zemi. Mnoho stanic má informační kanceláře, kde se domluvíme anglicky. Můžeme zde zakoupit jízdenky a zjistit přesný jízdní řád.

Vlaky EuroCity mívají vždy jídelní vozy a vozy pro přepravu osob na vozíku. Dnes se do Vídně dostaneme pohodlně "Pendolínem". U „dozorčího přepravy“ je nutné zařídit přesun s vozíkem do vagónu prostřednictvím plošiny. Nesmí být opomenuto nahlášení dozorčímu cílové místo cesty, aby kontaktoval také výstupní stanici a byla tam plošina připravena. Čtrnáct dní před odjezdem je opět nutné kontaktovat dozorčího přepravy pro ujištění, zda-li je vše zařízeno - hlavně v cílové stanici.

Taxi

Ve větších městech jsou taxíky vybaveny taxametrem, na ostatních místech existují předem stanovené tarify pro určité trasy. Jízdy po Rakousku se účtují na základě dohody. Ve Vídni počítejme s poplatky za zavazadla do 20 kg. Z letiště je nejlepší objednat si letištního taxíka, jelikož nás odveze za přesně stanovenou cenu.

Lodí

Transport po Dunaji je pomalý, drahý a jsou to spíš vyhlídkové jízdy než funkční doprava. Nicméně cesta lodí stojí za to, pokud si chceme vychutnat okolní scenérie. Trajektovou službu mají mnohá větší rakouská jezera.

Letadlem

Denně odlétá několik letů z Vídně do Grazu, Klagenfurtu, Innsbrucku, Salzburku a Lince.

V horách

V Rakousku je v provozu více než 3300 lanovek a vleků. Ty nás za poplatek vyvezou rychle a pohodlně do nejvyšších míst, hlavně v horách.

Formality na hranicích

Dnes již nepotřebujeme dlouho po vycestování platný cestovní pas. Do Rakouska můžeme přijet na platný občanský průkaz. Cestují-li s námi děti, musejí mít svůj pas nebo musejí být uvedeny v cestovních pasech rodičů. K jejich zrušení došlo až přijetím naší republiky do tzv. Schengenského prostoru.

Rakousko uznává řidičské a technické průkazy takřka všech zemí. Motorová vozidla musejí mít ale uzavřeno povinné ručení.
Chceme-li vzít s sebou do Rakouska svého čtyřnohého miláčka, potřebujeme pro něj platný mezinárodní průkaz EU pro malá zvířata. Ten získáme u svého veterináře. Bližší informace nalezneme na stránkách Státní veterinární správy ČR.

Jazyk a slovníček pojmů

V Rakousku se mluví německy. I když zdejší němčina má oproti té německé nebo třeba švýcarské němčině svá určitá specifika.

Anglicky se většinou bez problémů domluvíme v hotelu, v informačních kancelářích v turistických oblastech, i v obchodech ve větších městech. V menších penzionech, horských městečkách, či místních hospůdkách na angličtinu moc nespoléhejme. Dokonce ani ve frekventovaných restauracích horských středisek většinou nenajdeme vícejazyčné jídelní lístky. Je lepší umět alespoň pár základních frází a slov. Některé jsem zařadili do našeho slovníčku.

Základní slovíčka

ano

ja

ne

nein

děkuji

danke

prosím

bitte

promiňte

Entschuldigung

nerozumím

ich verstehe nicht.

kde

wo

kdy

wann

jak

wie

proč

warum

Praktické

Dobrý den

Guten Tag

Dobrou noc

Gute Nacht

Na shledanou

Auf Wiedersehen

Ahoj

Hallo

Čech

Tscheche

pan

Herr

paní

Frau

Manžel/manželka

Ehemann/Ehefrau

Dítě

Kind

Počasí

Wetter

Doktor

Artz

Nebezpečí

Gefahr

Nemocnice

Krankenhaus

Policie

Polizei

Nákupy, restaurace

Kolik to stojí?

Wieviel kostet es?

směnárna

Wechselstube

obchod

Geschäft

nápoj

Getränk

chléb

Brot

voda

Wasser

maso

Fleisch

ryba

Fisch

cigareta

Tschig (Zigarette)

alkohol

Alkohol

restaurace

Restaurant

jídelníček

Menu

Cestování

autobus

Bus

letadlo

Flug

vlak

Zug

loď

Schiff

město

Stadt

most

Brücke

hrad

Burg

řeka

Fluss

pošta

Post

ulice

Strasse

ubytování

Unterkunft

pokoj

Zimmer

toaleta

Toalette

vlevo

links

vpravo

rechts

rovně

gerade

Měření času

Pondělí

Montag

Úterý

Dienstag

Středa

Mittwoch

Čtvrtek

Donnerstag

Pátek

Freitag

Sobota

Samstag

Neděle

Sonntag

Kolik je hodin

Wie spät ist es?

Včera

Gestern

Zítra

Morgen

Rok

Jahr

Den

Tag

Počty

jedna

eins

dvě

zwei

tři

drei

čtyři

vier

pět

fünf

šest

sechs

sedm

sieben

osm

acht

devět

nein

deset

zehn

sto

hundert

tisíc

tausend