Tomáš Martinovský
Tomáš Martinovský
motto: co se vleče, neuteče

Trampoty z Dobré


Trampoty z Dobré

Ani ve snu, by mě nenapadlo, že mě život zavede do malebné vesničky do prostředí Beskyd, pod Lysou horu, pár kilometrů  od Frýdku Místku, Českého Těšína  do obce Dobrá. Přes sto let stará chaloupka se stala mým dovolenkovým a víkendovým útočištěm. Ze začátku jsem si to nedokázal představit, že sem budeme jezdit s určitou pravidelností, ale dnes sem jezdím moc rád a přesto, že  se pohybuji pouze na vozíčku jsem natolik fyzicky soběstačný, že stačí vyslovit povel a jedu do vesnice pro kilo mrkve, či zápalky, ale nejraději pro libru točeného Radegastu.

Pojďme na pivo do naši oblíbené hospůdky  "Na Špici" www.naspici.cz kde zlatavý mok točí pan Florián Carbol. Než se tam dostaneme musíme projít zadní uličkou, kterou se dostaneme na hlavní silnici spojující Frýdek Místek a Český Těšín. Bezpečně se dostat přes železniční přejezd a můžeme roztočit pípu.

Kromě zlatavého moku, který je u Carbolů vynikající nemůžu opomenout řeznictví a uzenářství Carbol, s corp, s.r.o. Každá masná provozovna voní. Ale když pijete pivečko a za zády se Vám udí klobásky a salámy těšíte se ráno do prodejny jak chutně nakoupíte.

A tak se vydejme na průzkum do vesnice. Půjdeme okolo Místního úřadu až do trafiky kam jezdím pro noviny. Starousedlíci se mi smějí, že v jedenáct hodin už noviny nejsou,  ale paní Renata Polachová nám je vždy schová. Projdeme okolo pálenice pana Březiny. To je tam co jsou ty modré sudy. Zajdeme se podívat na nádraží do Dobré - na jedno pivko do Kačabaru a pak zpátky na zahradu, kde se dělají plánované akce jako například otevírání a zavírání sezóny, oslavy kulatých narozenin atd. Vždyť to máme bratru skoro 400 km od domova, tak si to chceme užít.